Na dnešek jsem se docela těšila. V rámci projektu o 17. listopadu jsem měla do školy pozvaného pana Stránského. Tedy myslela jsem, že mám pozvaného Jiřího Stránského. Zareagovala jsem na nabídku z ústavu pro vyšetřování zločinů komunismu a objednala ho na dnešek. Nakoupili jsme Zdivočelou zemi a s dětmi probrali celý jeho životopis od A až po Z. Vše bylo připraveno, přišly i děti ze spřátelené školy, taková příležitost se totiž nenaskytne dnes a denněJ A tak jsme čekali. Pán přichází a já valím oči. To přeci není Jiří Stránský!! Nebo že by se tak změnil? Nezměnil. Byl to jiný Stránský. Přišel k nám pan Oldřich Stránský, který přežil holocaust, vrátil se z Osvětimi a dnes, ve svých devadesáti letech, jako nesmírně vitální člověk beseduje s dětmi. Nu, dobrá. Nejdřív je třeba vydýchat šok, pak se tvářit, že se nic nestalo a pak to vysvětlit dětem. Vše v jedné minutěJ. Kde se stala chyba jsem se ani nepokoušela odhalit, prostě, všechno je jinak a je třeba vstoupit do jámy lvové. A nakonec všechno dobře dopadlo, ale tlak jsem měla pěkně vysokýJ. Děti pochopily a byly vstřícné, a pan Stránský vyprávěl svoje zážitky z koncentráku. Dokonce nám ukázal svoje vytetované číslo z Osvětimi, což byl poměrně emotivní závěr. Stejně jako jeho konstatování, že člověk musí mít v životě štěstí. Buď ho má, nebo ne. A on ho měl, protože ten holocaust přežil. A my jsme vlastně měli také, protože mluvit s takovým člověkem se hned tak nepodaří. Takže to nakonec dobře dopadlo, ale ten šok na počátku byl dost mohutný. A jestli někdy přijde pan Jiří Stránský, to je ve hvězdáchJ Ale třeba budeme mít štěstí…
Ten adrenalin Vám teda vůbec nezávidím. Vyprávění člověka, který to všechno prožil, bych si taky ráda poslechla, bohužel už nechodím do školy:)
OdpovědětVymazatMyslím, že ta záměna, i přes počáteční nervy, stál za to. Dnešní generace, už nemá představu o tom co tito lidé vytrpěli.Třeba si uvědomí,že člověk nemá být,krutým predátorem ke svým bližním!
OdpovědětVymazatHlavně že to dopadlo se ctí..adětem neškodí i taková zkušenost...jako by dnešní doba potlačovala city acitlivost..a to není dobře.
OdpovědětVymazat