Kdysi dávno bývala wikipedie dost nespolehlivou záležitostí. Každý tam mohl napsat všechno, co ho napadlo, alespoň se to tak tehdy tvrdilo.
Najít něco na wikipedii neslo s sebou velké riziko, že půjde o neověřený fakt či pěknou hloupost. Někdy jste mohli slyšet pořádnou dávku ironie, jako: "To máš z wiki..?"
Školy často používání tohoto zdroje zakazovaly, jako neseriózní, snadno dostupný či co já vím ještě jak popisovaný pramen, který do školy rozhodně nepatří. Je to takové to - viz text přípravy na minulou válku.
Dneska ve školách wikipedie nevadí, teď se bojuje s AI a s mobily...
Ale zpátky k wikipedii. Jak šel čas, přístup k wikipedii se měnil. Ten tvůrčí i ten spotřebitelský. Dnes je wikipedie vnímána docela jako seriózní zdroj informací. Hláška, že to najde strýček google či teta wiki se už asi ani nepoužívá. Wikipedie se stala běžnou a důvěryhodnou součástí našich životů.
Napadá mě, zda tomu tak bude i s AI? Asi ano. V některých oblastech a oborech je už dneska špičková, ví a umí.
V dějinách a literatuře tedy podle mě ještě dost tápe, pokud se neumíte přesně a vytrvale ptát, je schopná naservírovat vám takové blbosti, že člověk žasne. Předkládá je ovšem tak sebejistě, že to na první dobrou působí důvěryhodně, což lze vnímat jako alarmující.
Není ovšem mým dnešním cílem dehonestovat AI. Spíš pochválit wikipedii. Jak se vypracovala. A že to nebylo zrovna jednoduché. Ale dokázala to, dobře se s ní pracuje, řekla bych, že z velké části je docela spolehlivá. V podstatě si už myslíme, že wikipedie je tu už strašně dávno, takřka od nepaměti. Tak tomu je pro studenty, samozřejmě. Ti nemohou její experimentální začátky v roce 2001 pamatovat, ba ani si představit. Je to pro ně pravěk.
Nicméně, pamětnici jejích divokých začátků samozřejmě žijí. I ta vzpomínka, jak představa internetové encyklopedie působila idealisticky až naivně. Logicky zprvu dominoval chaos. Až po mnoha letech se vytvořila pravidla, nějaké normy a standardy kvality, které z původně neseriózního zdroje udělaly jeden z největších a nejdostupnějších zdrojů informací.
AI má ambici ji překonat, tváří se tak. Jako nový symbol digitální éry. Zda to bude fungovat a zda překoná vlastní limity /možná i ty naše/ ukáže čas. Wikipedii se také nedávalo moc šancí, AI má vlastně ve srovnání s ním mnohem příznivější startovní čáru. Mnohem víc se jí věří už na začátku.
Pokud přitom nezapomeneme na vlastní inteligenci, může mít velký potenciál. Ale v tomto ohledu, jako že nezakrní ta naše inteligence, jsme trochu skeptikus, tak uvidíme.
Dnes tedy mnohem víc věřím a podporuji tetu Wiki:-)
Žádné komentáře:
Okomentovat