úterý 24. června 2014

Svatojánská noc

  ....byla právě dnes. Venuše vstupuje do znamení Blíženců, kantoři a žáci vstupují do období školních výletů, Janové do dne svého svátku.  Je to vlastně pokračování oslav letního slunovratu, který sice asi slavili ve Stonehenge, ale jinak proběhl celkem nepozorovaně.  My jsme tedy byli ve Žlutých lázních, ale nikoli slavit slunovrat nebo nějakého Jana, ale na školním výletě. Respektive na nějakého jeho demoverzi, protože moji studenti vytrvale odmítají opustit matičku Prahu, tak již několikrát po sobě naše školní výlety probíhají formou pobíhání po Praze. Včera jsme doběhli v torzovitém stavu do Žlutých lázní, které jsou v okamžiku slunečného dne skvělým místem k relaxaci. Když ovšem kapku klepete kosu, není to tak úplně to pravé ořechové. Leč, chtěli to tak, mají to tak mít. Se Svatojánskou nocí to tedy nemělo ani zbla společného, přesto to určitý svátek byl. Ale žádné ohně ani magické milostné rituály, které jsou svátku svatého Jana připisovány, jsme neprovozovali. Prostě jsme se sešli na zimomřivém pikniku ve Žlutých lázních. Určitá varianta školního výletu. Zítra jdeme na tenis. A do toho přemýšlím, jak před létem úspěšně prodat nějaké své knihyJ. Neporadíte? Třeba nějaké svatojánské rituály? J4 komentáře:

 1. Vaši studenti by měli být vděční, že s nimi na výlety vyrážíte. Třída mé dcery by tak ráda na nějaký výlet, procházku, prostě někam... Leč paní učitelka nikam nechodí. Za celý školní rok byli pouze jednou v planetáriu, jinak vůbec nic. Paní učitelka tvrdí, že škola je na učení ne pro výlety. S čímž nelze než souhlasit, kdyby paní učitelka celý školní rok pečlivé výuce věnovala.Navíc jsem přesvědčena, že nějakou procházku poslední týden školy by si děti zasloužily, nabízela jsem se jí jako doprovod, abychom byly na tu bandu dvě. Nevyšlo to. Ať si Vaši studenti váží toho, co ve Vás mají!

  OdpovědětVymazat
 2. Děkuji velmi pěkně za milá slova. A i za jiný úhel pohledu. A jedna zvědavá otázka, to se děti učí i nyní? U nás jsou třeba známky uzavřeny a snad jen nadpřirozené schopnosti by dokázaly udržet děti v lavicích:-). Jinak, já ale také radši učím, je to pro mě jednodušší než výlet, tam je větší stres z toho, že se něco stane atd...Paradoxně vnímám výlet jako mnohem těžší záležitost než učení:-). Ale zatím ještě chodím:-) Hezký konec školního roku a krásné léto a dovolenou přeji

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, učí! Paní učitelka zjistila, že jim ještě hodně věcí chybí v pracovních sešitech, prý je musí dodělat. Možná, kdyby sešity kontrolovala průběžně a nemusela bych je opravovat dceři po večer doma já, zjistila by to dřív. Je mi naprosto jasné, že pro učitele je výlet stres. Právě proto jsem jí navrhovala, že klidně půjdu, abych jí to "stádo" hlídala třeba vzadu. Teď na výlety jezdí všechny třídy, nechtěli jsme po ní žádný velký celodenní, jen něco na půl dne v rámci Prahy. Nejprve to přislíbila, když nebyli nikde vloni, letos že tedy vyrazí. A opět nic. Ona paní učitelka nemá čas na nic - na domácí úkoly, na ústní zkoušení, prostě na nic.... :-(

   Vymazat
 3. Tak to je mi líto. Vy jste ovšem statečná žena, že byste dobrovolně vyrazila s dětmi na školní výlet:-), to klobouk dolů.
  S paní učitelkou je mi to líto,ale jestli to má takto nastavené, tak to se už asi nezmění. Takže jediná šance je asi čekat, až přijde jiná paní učitelka?
  Už jen dva dny....:-)

  OdpovědětVymazat