Těšíte s na prázdniny?
Na dovolenou asi ano, na prázdniny se pak těší určitě hlavně děti a učitelé.
Ale co ti ostatní?
Mají dva měsíce volna pro děti, které během léta zdivočí a všechno zapomenou, nějaký smysl? Myslím hlubší smysl než jen tradiční volno?
Už dlouho si myslím, že jsou zbytečně dlouhé. A to nejsem vůbec odpůrce volna, naopak, právě teď si prázdninový čas s radostí užívám a na ty nadcházející dny se zatím velmi těším.
Měla jsem to tak i jako dítě, na konci léta už jsem se do té školy vlastně i těšila. To není moc populární názor, těšit se do školy, ale já to tak měla.
Nyní spíš přemýšlím o tom, jak jsou ty letní prázdniny konzervativně neměnné. Nereagují ani na červnové vedro, kdy se děti vaří v neklimatizovaných třídách, ani na to, že vlastně původní letní prázdniny vznikly asi hlavně proto, aby děti pomáhaly při žních. To je dneska úplně passé, ale letní volno trvá.
Sama bych uvítala kratší prázdniny a pak víc volna během roku, aby si děti stihly odpočinout, nabrat energii a snáz v té škole vydržely.
Nebo aby nějak flexibilně reagovaly na počasí, sedět ve škole v totálním červnovém vedru a pak stanovat v deštivém červenci také nedává moc smysl.
Stejně jako nevím, proč musí mít celá republika volno ve stejný čas. Minimálně o týden či dva to rotačně posunout, jako jarní prázdniny, by dávalo větší prostor pro kreativitu všem.
A tak bych mohla pokračovat.
No, na prahu dvouměsíčního volna to není dvakrát populární téma. Navíc jsou prázdniny
u nás trochu jako posvátná kráva, moc pochybovat se o nich nedá.
Dá se pochybovat o celém školství, mluvit o reformách všech a všeho, jen prázdniny jsou tabu.
Přitom mít volno třeba na podzim, myslím delší volno, nabídne spoustu zajímavých příležitostí jak pro cestování, tak pro relaxaci.
Stejně tak na jaře, či vlastně kdykoliv během školního roku.
Nu, to nikdo neřeší, tak hurá na dva měsíce volna.








Žádné komentáře:
Okomentovat