neděle 4. září 2016

Ta noc se nejspíš nevrátí

aneb co se děje v Jalně, v nakladatelství. Mě samozřejmě nejvíc zajímá Doskočiště, ale ono je toho mnoho. Dnes tedy připomínám
 ( a také čtu) Ilju Kučeru ml.
Zde kniha:

a zde její oficiální anotace:


Ilja Kučera ml.  
TA NOC SE NEJSPÍŠ NEVRÁTÍ  

TA NOC SE NEJSPÍŠ NEVRÁTÍ je cyklus jedenácti beletristických povídek ze současnosti prozaika a publicisty Ilji Kučery ml. Jedná se o jedenáct v podstatě obyčejných příběhů, v podstatě obyčejných lidí, které však pod citlivým a empatickým drobnohledem autora přerůstají v překvapivá soukromá dramata. Postavy jednotlivých příběhů jsou líčeny s velkým citem, porozuměním ale mnohdy i s patřičnou dávkou humoru a grotesknosti. Ilja Kučera ml. se vyhýbá módním trendům, nesnaží se šokovat ale spíše okouzlit poetikou vidění svých hrdinů, jejich příběhů a v neposlední řadě i barvitostí plnokrevného jazyka. Knihu působivě ilustrují původní snímky významného současného českého fotografa Jiřího Turka.
„Sborník povídek Ta noc se nejspíš nevrátí lze bez nadsázky přirovnat k malým literárním skvostům.“ charakterizuje knihu spisovatelka Jitka Neradová.“Kučerovy příběhy se pyšní vtipem, jemnou nadsázkou, mixem černého humoru a tvrdé reality, nostalgie s cynismem a vždy dokonalou pointou.“ Teatrolog a spisovatel Michal Čunderledodává:„Ilja Kučera píše povídky, kterými především umí výborně navodit atmosféru. Atmosféru letního, bouřkou zalknutého dne, atmosféru znavené noci rozostřené třídním srazem anebo atmosféru ztracených odpolední prosezených někde na zábradlí, obvykle tedy atmosféru nasáklou přirozeně – nenásilně a cudně – erotizujícím ovzduším.“    
Ilja Kučera ml. (nar. 1962 v Praze)
Po absolvování gymnázia a nedokončených studiích na Fakultě žurnalistiky UK (1983) vystřídal řadu nejrůznějších zaměstnání. V osmdesátých letech začal samizdatově publikovat a věnoval se rockové muzice jako hudebník a textař. Od roku 1990 publikoval prakticky ve všech tuzemských hudebních časopisech. Na sedm let si také vyzkoušel práci televizního scénáristy. Nyní působí jako redaktor a moderátor hudebních a slovesných pořadů v Českém rozhlase (zejm. Divadlo pro vaše uši a Noční proud). V řadách obnovené skupiny Nasycen se aktivně vrátil i k hudbě.
V roce 1992 debutoval novelou „Když už jsem se narodil“, po níž následovala sbírka povídek „DiePuppenklinik“ (2002), román „Pravděpodobně láska“ (2008) a další sbírka povídek „Takový sníh už nepadá“ (2013). Na svém kontě má také několik monografií z oblasti hudby a hudebního divadla (ty s Jaroslavem Panenkou).
Nakladatelství Jalna
formát A5
148 stran
vazba brožovaná (V2k)
ISBN 
978-80-86396-87-3
První vydání
Praha 2016
Doporučená prodejní cena 220 Kč

Žádné komentáře:

Okomentovat