Ležáky byly zničeny přesně dva týdny po Lidicích.
Kompletně.
Ukazatel u Lidic ukazuje vzdálenost mezi oběma místy. Fotila jsem to při odjezdu
z lidického památníku.
Ležáky jsme letos nenavštívili, Lidice ale ano.
Byla jsem tam s pejskem, který je hodný, tichý, klidný. Zvyklý chodit se mnou všude a být potichu.
A on byl v Lidicích neklidný. Ne, že by zlobil, jen pořád tahal a chtěl pryč.
Zastavila jsem se u dětí. To sousoší v reálu je strašně silné, svírá se vám srdce a slzy tečou samovolně.
Navíc to bylo po brzy po pietní akci, u těch zavražděných dětí bylo kromě květin i plno plyšáků.
A tady ten jinak tichý pejsek začal kňučet. On prostě taky brečel. Cítil to. To utrpení a ta hrůza tam pořád je. Brečel a chtěl pryč. ..
V Ležákách to musí být také, stejně silné, ale tam jsme zatím nebyli. Nicméně, dneska je připomenout chci.
V Lidicích se také některé ležácké příběhy objevily na obrazech, které jsou tam vystaveny.
Když pak, totálně zdeptaní, odjíždíte od památníku, vidíte již zmiňovaný ukazatel.
Je to i v Ležákách stejně čirá hrůza jako v Lidicích.
Je to už dávno, jeden dlouhý lidský život, přitom je to pořád hmatatelné. A když si uvědomím, že některé názory se vracejí do veřejného prostoru, je mi z toho nevolno.
Stejně šílené je představit si ty červnové dny v roce 42. Čím jsem starší, tím živěji si to představuji a tím větší je ta emoce.
Z obrázků o ležáckých obětech na mě vždycky šokujícím způsobem zabírá ten obrázek, kde na mě kouká Mrkvička Jaromír či Sýkora Pavel. Je to ten poslední obrázek, stažený z VHÚ. Ta dvě miminka.... Vždycky si jich všimnu jako první...
Nedá se nebrečet...
Jaromír v té čepičce. Pak malinkatý Pavel a jeho dva o kousek starší sourozenci...















Žádné komentáře:
Okomentovat