Letní pospávání
či spíš povalování se v chladivé trávě je nyní na denním pořádku. Léto
jede na plný plyn, vedra lámou rekordy, odpočívat se musí i během dne.
Lehnout si do chladivé trávy není v Praze zrovna jednoduchý úkol. Kupříkladu ve Stromovce se o trávu musíte dělit s pejsky a není zrovna jisté, zda všichni majitelé vyznávají ideu po svém miláčkovi uklízet. A nejen toto, jsou tu i sociálně méně zdatné skupiny lidí, kteří zde rovněž často vykonávají své potřeb. Následují mejdany mládeže, které se také dokážou na trávnících podepsat.
A nelze nezmínit Lesy hlavního města Prahy, které zjevně mají své : úkol zněl jasně, který mnohdy plní navzdory zdravému rozumu. Alespoň tak mi to připadá, když v těchto vedrerch vysekají trávu na výšku jednoho centimetru, tedy až na prach. Romantická představa o tom, že se zkusíte ponořit do její chladivé hebkosti, rázem bere za své.
A že se v trávě dá příjemně ochladit, o tom právě pejsci vědí své. Zaboří se do trávníku a je jim dobře.
Ale i člověk by si v polovysoké trávě našel pohodlné místo, kde se dá hlavou opřít o vyvýšenou krtinu
a spánek je tady. Kdyby ovšem na většině přijatelných míst nebyla tráva úplně vypálená.
Pospávání
v létě má zvláštní rytmus. Není to plný spánek, spíš horkem rozpuštěná bdělost.
Věci kolem se nerozpadnou, jen ztratí ostrost, hlas z dálky, šum stromů,
vzdálené auto, to všechno se promění v měkkou směs, ve které se dá klidně
plavat. Myšlenky se neřadí za sebe, spíš se jen objevují a zase mizí, jako by
si taky šly lehnout do trávy.
Navíc
současné žhoucí slunce člověka netlačí k žádnému výkonu, nýbrž k ospalé
pomalosti. Nutí oči přivírat se nejen z únavy, ale i z přebytku světla.
V tom je
letní pospávání takové netradiční, přijde a odejde, nikterak to ničemu nepřekáží, a přesto má člověk
pocit, že se dokonale nabil novou energií
Je to takový
letní neorganizovaný pokus o odpočinek.
Pes to má
víc přirozené, prostě se složí do trávy, občas si přehodí packu, vyplázne jazyk
a vyřešeno.
Žádné
přemýšlení, jestli je to správně, nebo dost pohodlné. Jen základní premisa,
ležet v trávě a chladit se.
Člověk ho
chvíli napodobuje, ale neúspěšně. Po třech minutách začne řešit, že má na
zádech mravence, že ho tlačí kamínek a že by to možná bylo lepší na dece.
Ale i ta
tráva má své kouzlo. Ostatně, jako plno letních návyků….
Psi to dobře vědí...






























































