středa 31. července 2024

Letní dojmy

 Léto nabízí vždycky plno dojmů. V červenci převažují ty cestovatelské, trochu i kulturní. 

V rozpáleném městě se skoro nedá existovat, k cestování nás vlastně nutí i počasí, protože zůstat ve tepelné pasti horkých ulic je docela smrtící. To je tedy dojem takřka  existencionální. Takový dojem probíhající klimatické změny. Zejména tam, kde chybí stromy, je mnohdy úplně k nepřežití. 

Nikdy by mě nenapadlo, že jako milovnice horka a slunce budu vyzývat - o prázdninách!- déšť a chladné dny.

   Přicházejí samozřejmě i olympijské dojmy. Mám olympiády ráda, vždycky je nějak sleduji. Tentokrát jsme se i dotkli atmosféry a hlavní dojem byl, že v Paříži se na olympiádu těší. 

Zajímavý je - ale to už je opakovaný - dojem, jak oslavujeme olympijskou pochodeň, která je v podstatě nacistický výmysl. Poprvé se objevila jako propagační prvek právě v průběhu nacistických her v Berlíně. Ale to už asi dneska nikdo neřeší, asi se to bere tak, že ze všeho zlého si lze vzít i něco dobrého, a pochodeň žije. Ostatně, v podání Francouzů fakt zážitek, na vlastní oči dvojnásobný. 

  Zachytila jsem i červencové dění v USA a dojem z odstoupení Bidena je takový rozporuplný. Asi mu už zdraví nedovoluje to vykonávat, ale zároveň na něj všichni tlačili, že je starý, ať toho nechá. Což je totální bizár s tím, jak se posunuje doba aktivního pracovního života ( u nás tedy onen diskutovaný odchod do penze), ale zároveň je to totální handicap, že je někdo starý. Co má tedy takový člověk dělat, když starý je a pořád má chuť pracovat a něčeho dosahovat?  

Stejné je to u nás. Sice se to označuje za ageismus, který je údajně nepřijatelný, ale funguje naprosto všude. 

To je takový politicko - sociologický  dojem z konce července. 

Jinak je většina dojmů lehce osvěžujících, prázdninových, dovolenkových, žádné složité uvažování. 



























úterý 30. července 2024

Defenestrace

 Dnes se sluší, v rámci zachování kontinuity, opět připomenout defenestraci. Tu první, která rozpoutala husitství. Letos je kulaté výročí úmrtí Jana Žižky, tak se ta dávná slavná revoluce připomíná nějak více než obvykle. I bitva u Lipan má letos výročí, byť ne tak dokonale kulaté. Je to 590 let, zatímco Žizka zemřel u Přibyslavi před 600 lety 

Defenestrací to kdysi začalo. A někdy v roce 2009 jsem jí věnovala jeden z prvních svých blogopříspěvů. 

A nebylo to naposledy,kdy jsem o této události psala. Zjevně je to už takový evergreen,který musí přijít každý rok.

Nic nového tedy už určitě nenapíši, je to defenestrace x krát jinak a pořád stejně. Pořád je to ve stejný den, jen se mění číslovka, kterou si připomínáme. Někdy je kulatá, někdy úplně všední. Letos tedy kapku okořeněná tím Žižkovým úmrtím. 

A na Žižku je nejlepší pan profesor Čornej. 

A ve filmu, navzdory pokroku a technickým trikům, starý dobrý Vávrův bratr Žižka. Pořád ho prostě vidím jako pana Štěpánka. 

Ani to ale nevede k tomu, že by se Žizka stal mým oblíbeným historickým hrdinou. Je to stále pro mě víc padouch než hrdina, ale z hlediska profesní cti ho připomenout musím.

 I když vlastně až v říjnu, dnes to před lety teprve všechno začínalo. Vyhozením z okna 

Poprvé. 






pondělí 29. července 2024

Desáté narozeniny

 Ten výlet byl v plánu dlouho, jako oslava desátých narozenin. Kdysi se to zdálo za hodně dlouho, pak čas nabral obrátky a desítka byla za rohem. 

Sliby se mají plnit, nejen o Vánocích. Prostě se poletí do Paříže, oslavit desáté narozeniny pod Eifellovkou. Plán byl na narozeniny, v srpnu.

Realita se na první dobrou spikla proti. Vlezla do toho olympiáda, s tou jsem před časem při plánování nějak nepočítala. 

Nevadí, poletíme v červenci. Tam zase nečekané volby. A motal se do toho fotbal, ani s tím jsme nijak nepočítala. A už jednou jsem zažila na dovolené, když Francouzi získali fotbalový titul. To tedy bylo šílenství. Letos to dlouho vypadalo, že se to bude opakovat.

Navíc nám termín výletu připadal na jejich státní svátek, kdy je Francie vždycky vzhůru nohama. Tour de France, která se v tu dobu také jela, už byla jen třešnička na dortu. 

A srpnové datum zahájení olympiády se nebezpečně blížilo. 

Prostě vše ukazovalo na to, že klidný výlet, bez davů a tlačenic, bez zvýšených bezpečnostních opatření, to určitě nebude. 

A ve finále to bylo krásné. Navzdory všemu. Paříž je prostě Paříž. Krásná za každé situace. A naplňuje to pořekadlo, že do Paříže se nejede, ale jezdí. Určitě zase někdy pojedeme...

Z obav se naplnily snad jen ty tlačenice, ale jen někde. Moc jich tam nebylo. 

A pak, samozřejmě, ta bezpečnostní opatření, těch bylo mraky. 

Jinak jsme dost stíhaly. Vrcholné změny nastaly až po našem odjezdu. Metro začalo mnohé stanice jen projíždět, další ulice byly uzavřeny, přibylo byrokratických nařízení. Ale to už bylo za námi. 

                       Takže jsme tu desítku mohly oslavit. A hurá do té další.....